piątek, 31 stycznia 2014

Pierwsi mieszkańcy

Zima przyszła gwałtowna i mroźna - jako ze w pracy spędzam sporo czasu na świeżym powietrzu to tradycyjnie jak co roku zaatakowała mnie grypa. Po wizycie u lekarza stwierdziłem ze jestem juz tak blisko dwóch sklepów z morszczyzną ze nie mogę przegapić takiej okazji :) i tak na osłodę za cierpienia od kaszlu i smarkania z nosa zakupiłem kilku nowych lokatorów zbiornika.
Podczas pakowania Panu w sklepie zapomniało sie spakować dla mnie 2 szczepek które kupiłem - i jako ze zorientowałem się dopiero w domu to jutro czeka mnie kolejna wycieczka do tego sklepu , ale te zwierzaki które dotarły już po aklimatyzacji i pokazują swoje walory - no może oprócz
Duncanopsammii axifugi która na razie nieśmiało wystawia swoje polipki i jednej szczepki zoa - no co trzeba im więcej czasu.

no tak ale brudna szyba :(

zoanthusy - jak sie zaaklimatyzuja to podstawkę oczywiście usunę

pocillopora

lysmata amboinesis



sinularia green fluo


calustrea fluo - prawdziwy żarłok, zjadła pół kostki mrożonki a jak widać dalej glodna


zoa
 
seriatopora



wtorek, 28 stycznia 2014

Cisza !!! Ufff

Dzisiaj doszła paczka z odpieniaczem Tunze 9004 - i po raz kolejny wyszło ze przy tak ważnym sprzęcie nie ma co oszczędzać - mój nowy nabytek jest cichszy niż pompy cyrkulacyjne :) po włączeniu gdyby nie zaczął wywalać piany nawet bym się nie zorientował ze pompa pracuje!
W końcu mogę spać spokojnie wiedząc ze cały syf ze zbiornika ląduje w pojemniku odpieniacza wydajać przy tym znikomy odgłos - JESTEM ZADOWOLONY !!!!!! A co najważniejsze wcale tak dużo miejsca nie zajął jak sie spodziewałem i nawet stelaż od lampy sie mieści :)







niedziela, 26 stycznia 2014

Tydzień minał

Akwarium ma juz tydzień. Woda jak na razie klarowna, parametry mierzone dzisiaj prawie perfekcyjne.

zasolenie 1.024 (refraktometr)
temp. 25 stopni C
ph 7.9 (tester elektroniczny)
kh 7 (jbl)
no3 5 (salifert)
no2 0.1 (salifert)
po4 0.03 (salifert)

Powoli zastanawiam sie nad wpuszczeniem pierwszego życia - ciekawe czy to nie spowoduje nagłego dojrzewania którego jak na razie uniknąłem.

Jak widać na fotkach nie ma odpieniacza - w zeszłym tygodniu dojechał do mnie tunze 9002 ale był tak głośny ze nie dało sie przy nim spac - moja wina bo kupiłem wytwór starej technologii i zaoszczędziłem 100pln. Na chwile obecna odpieniacz wrócił do sklepu a zamówiłem nowy model a mianowicie tunze 9004, mam nadzieje ze zastosowane w nim rozwiązania pozwolą nam na spokojny sen, inaczej będę musiał znowu kombinować.

tunze 9002 - mimo dużej wydajności zbyt głośny

tunze 9004 - moja nadzieja na spokojny sen

Poniżej kilka zdjęć jak zbiornik sie prezentuje, w końcu możecie ocenić konstrukcje które udało mi sie posklejać :)



Na zdjęciach widać dwie pompy Hydor pico 650 - bardzo fajne i malutkie urządzonka, czekam jeszcze na dyfuzory do nich które maja dojsc na dniach. Spowoduje to zmienny ruch wody czyli namiastkę falowania (ehhh dalej marze o pompie vortech mp 10).

środa, 22 stycznia 2014

Kilka słów o rodzajach korali

Korale - wiele osob mysli ze to takie roslinki, no ale jest na odwrot - postaram sie Wam pokazać rożne korale i troche o ich życiu łopatologicznie napisać.
Nazwa koralowce to po grecku Anthozoa (Anthos - kwiat, zoon - zwierze) czyli w wolnym tłumaczeniu kwiatozwierzę :) - i to całkowicie i dosadnie opisuje te stworzonka. Wystepuja jako polipy a w sumie kolonie polipow ktore tworza strukture koralowca budując twardy szkielet (sps,lps) lub miekka tkanke (tzw. korale miekkie).



Wiekszosc z korali funkcjonuje jak rosliny - ale nie do konca, zeby zyc wymagaja swiatla ktore jest przetwarzane przez zyjace z nimi w symbiozie zooksantelle (jednokomorkowe glony fotozyntezujace) jednak lubia tez wylapac sobie polipami jakies jedzonko z wody dlatego wazne jest dokarmianie. Sa tez korale pozbawione tych symbiotow i te wymagaja czestego dokarmiania.


Koralowce dzielimy na:

SPS - small polyp stony corals
ciężkie w utrzymaniu korale wymagające bardzo czystej wody - naleza do nich np. acropory, montipory
acropora tricolor
 LPS - large polyp stony corals
średnio wymagające koralowce, maja długie polipy w wapiennym szkielecie - zestresowane lub w zlych warunkach chowaja polipy i wygladaja jak kawalek skalki ale w odpowiednim srodowisku pompuja woda polipy i slicznie faluja w toni wodnej , miedzy innymi sa to euphyllia, calustrea, favia

euphyllia paradivisa
SOFT CORALS
korale miękkie, najczęściej ich przedstawicielami sa tak zwane korale skórzaste jak sarcophyton lub rosnące w kolonia śliczne zoanthusy, nie posiadają wapiennych szkieletów i sa relatywnie łatwe w utrzymaniu

kolonia zoa

sarcophyton w otoczeniu błazenków

Zupełnie inna kategorią sa ukwiały - w przeciwieństwie do korali maja one zdolność przemieszczania sie i często zdarza sie ze wpadają w akwarium w pompy cyrkulacyjne mielące je jak maszynka do mięsa i zatruwające wodę. Sa tez bardzo żarłoczne i trzeba je często karmić.

Entacmaea quadricolor

heteractis crispa

Wcześniej wpomnialem o koralach niefotosyntezujacych tzw. azoox - sa to często gatunki żyjące w głębinach i nie wymagają dużych ilości światła, jednak ich utrzymanie to zadanie dla bardzo doświadczonych akwarystów - niektóre gatunki należy karmić nawet kilka razy dziennie. Sa jednak bardzo sliczne.

akwarium z koralami azoox - właściciel Testerpl

mix korali azoox

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Tani morszczak?

Jako ze zbiorniczek sobie dojrzewa i nie ma co relacjonować, odpowiem dzisiaj na pytanie jakie ostatnio dosyć często pada w rozmowach z moimi znajomymi - czyli ile ta słona woda kosztuje?

No cóż to hobby do najtańszych nie należy jednak ilość sklepów jakie powstały w ostatnim czasie i możliwość zakupu szczepek korali od ludzi na forach internetowych sprawiły ze te koszta znacząco się obniżyły względem ostatnich kilku lat. Częstym pytaniem jest nie to jak postawić nowy słony zbiornik ale jak zaadoptować stojące gdzieś w prawie każdym mieszkaniu akwarium słodkie. Oczywiście górnej granicy w doborze sprzętu nie ma ale można to zrobić z głowa za nie duże pieniądze - oczywiście nie planując dużej obsady koralowo-rybnej a tym bardziej wymagających korali sps i lps.



JAKIE AKWARIUM?
Naszym bazowym zbiornikiem niech będzie typowe akwarium 112l o wymiarach 80x35x40h a sprzet w cenach sklepowych. Jest to jeden z najpopularniejszych zbiorników jakie można znaleźć w domach. Oczywiście od razu odradzam akwaria typu fala czy profilowane gdyż zniekształcają one widok a w morskich akwarium jest to największa wada. Akwarium może być oczywiście większe ale tez nada się kostka 20 czy 30 litrów - w takim akwarium jednak ograniczamy się do bardzo wąskiego grona stworzeń jakie możemy trzymać a utrzymanie stabilnych parametrów graniczy z cudem.
Bardzo polecamy zbiorniki wykonane ze szkła Optiwhite które jest super przezroczyste, niestety taki zbiornik jest dużo droższy od wykonanego ze zwykłego szkła (nasz przykładowy zbiornik z takiego szkła by kosztował ok. 350-400pln).

Zbiornik ze zwykłego szkła będzie nas kosztował ok. 120pln lub wykorzystamy już posiadany zbiornik.

PODSTAWOWY SPRZĘT
Podstawa istnienia każdego zbiornika sa 3 składowe - filtracja, oświetlenie oraz cyrkulacja wody.
W tym miejscu należy zapomnieć o wszelkiego rodzaju filtrach kubełkowych czy wewnętrznych - tutaj filtracja zajmuje sie odpieniacz białek. Zasysa on poprzez specjalna pompę wodę i miesza ja z powietrzem wytwarzając piane która dzięki zjawisku napięcia powierzchniowego wywala wszelkie zanieczyszczenia do specjalnego kubka. Odpieniacze as rożnych rodzajów, większość z nich jest zaprojektowana do umieszczenia w sumpie (zbiorniku technicznym pod głównym akwarium będącym z nim w jednym obiegu) ale przy najtańszym rozwiązaniu nie zakładamy posiadania sumpa, musimy wiec skupić sie na odpieniaczach wieszanych na tylnej szybie lub takich które umieścimy w środku zbiornika. Ceny sa podobne a wybór odpieniacza zależy od zasobności naszego portfela - najtańszymi opłacalnymi w zakupie w porównaniu do jakości do naszego bazowego zbiornika sa na przykład modele Tunze 9002 (wewnętrzny ok.450pln), Tunze 9004 (wewnętrzny ok.550pln), Aquamedic Turboflotor 500 (wiszący na tylnej szybie ok. 450pln), Deltec MCE 300 (wiszący na tylnej szybie ok.650pln).



Wiec filtracje już mamy, teraz oświetlenie. Oczywiście jeżeli dysponujemy większym budżetem polecam lampy LED - jednak tutaj ceny zaczynają się od 800-900pln za lampę - zwraca sie to oczywiście w miarę szybko gdyż oprócz niższych rachunków za prąd nie musimy wymieniać co 7-9 miesięcy świetlówek. Ekonomicznym zakupowo rozwiązaniem jest wiec lampa zasilana świetlówkami (o lampach HQI nie pisze ze względu na ogrom ciepła jakie wydzielają). Siła światła powinna sie wąchać miedzy 0.5W do 0.7W na 1 litr pojemności akwarium wiec potrzebujemy lampy o mocy około 70-80W. Taka lampę na allegro można kupić już za 300pln (3x24W) jednak od razu należy wymienić świetlówki gdyż te zakupione nie nadają sie dla korali. Musimy zakupić do tego zestawu co najmniej jedna świetlówkę aktyniczna (dająca niebieskie światło) oraz dwie białe w zakresie 6000k-16000k (proponuje np. jedna 10k i jedna 16k) lub zamiast jednej białej dołożyć tak zwana świetlówkę wybarwiająca (przeważnie daja fioletowa barwę). Dobra tania firma jest np. Sylvania lub Blau, z tańszych lepszych polecam ATI. Koszt 3 świetlówek to ok. 120-150pln wiec koszt lampy zamknie sie nam w 450pln.





Cyrkulacja - czyli pompy które zapewnia nam ruch wody. Tutaj nie ma co oszczędzać gdyż zależy nam na niezawodności - osobiście polecam pompy firmy Tunze, do naszego akwarium wystarczy pompa 6015 która kosztuje około 130pln.



CO JESZCZE?

Do uruchomienia akwarium potrzebne nam jest jeszcze kilka elementów, niezbędnych do prowadzenia zbiornika. Nie opisze tutaj konkretnej metody prowadzenia zbiornika bo jest ich bardzo duzo i to juz kwestia decyzyjna. Wszystkie metody wymagają jednak tych samych elementów.

OSMOZA - filtr osmotyczny jest najlepszym rozwiązaniem (można kupować wodę -ok 1pln/1litr ale w naszym przypadku filtr wyjdzie taniej). Koszt zakupu zestawu z niższej polki - koniecznie z filtrem z żywica demineralizujaca to koszt ok. 250pln. Montuje sie go na stałe np. w ubikacji podpinając pod np. przewód zasilający spłuczkę wc. Filtr zapewnia nam niezbędna czystość wody.


SKAŁA - bardzo wazny element całego systemu, skała koralowa jest porowata jak gabka i zostaje zasiedlona przez bakterie filtracyjne wiec jest podstawowym medium filtracyjnym w akwarium. Powinno jej byc ok. 10-20% pojemnosci akwarium, zalozmy ze 15kg nam wystarczy. Sklepy oferuja zywa skale - jest to fajna sprawa bo skala jest pokryta wszelkiego rodzaju zyciem jak glony, zarodniki korali czy czasem nawet kraby i inne stworzenia - niestety sa tez minusy tego takie jak gwaltowne dojrzewanie akwarium (czesc z tych zywych organizmow jest zdechla i psuje parametry wody, mozna przywlec nie pozadanego lokatora jak krewetka pistoletowa czy jadowite wieloszczety). koszt zywej skaly to ok 39pln/1kg. ja osobiscie bym startowal na suchej skale z pewnego zrodla (koniecznie sklepy z akwarystyka morska - na allegro mozna kupic tylko syf). Koszt 1kg suchej skaly to ok. 25pln ale jest jej wiecej niz zywej (nie placimy za wode w skale). 15kg to w naszym przypadku to 330pln. Sucha skała jest lepsza gdyż można ja dowolnie kleić w rożne kształty a żywa trzeba trzymać w solance i ograniczac jej kontakt z powietrzem.

sucha skała

 
żywa skała

SÓL - akwarium musimy oczywiście posolić. Tutaj wybór jest ogromny - jednak przy naszej obsadzie zakładamy jedna z tańszych - uboższych w składniki mineralne - soli. Na przyklad Reef Crystals, Aquaforest czy Instant Ocean. koszt ok. 6-7kg jakie nam będą potrzebne na start i kolejne pol roku (na podmiany wody bo odparowana wodę uzupełniamy czysta słodka woda RO) to okolo 90pln.





BAKTERIE ORAZ POŻYWKI - podstawa mikrobiologi akwarium sa odpowiednie szczepy bakterii oraz specjalne pożywki którymi należy je karmić. Do naszego akwarium polecam ampułki firmy Prodibio - bardzo tanie (ok. 5pln za 1szt) i łatwe w dawkowaniu. Na początek innych nam nie potrzeba.




PIASEK - tutaj polecam piasek argonitowy, mozna zakupic tak zwany żywy piasek z kulturami bakterii ktore przyspiesza start zbiornika. Koszt worka jaki nam potrzeba czyli ok 10kg to okolo 120pln.


TESTY AKWARYSTYCZNE ORAZ SALIMETR - robienie testów to konieczność w akwarium, tutaj nie oszczędzamy - komplet testów firmy SALIFERT na PO4, NO3, NO2, PH to koszt ok. 120pln. Do tego potrzebujemy urządzenie do pomiaru zasolenia - może to byc zwykły salimetr za 30pln lub refraktometr który kupimy za 160pln ale znacznie ułatwi pomiar i jego dokładność. W późniejszym okresie będziemy potrzebować testów na wapno i magnez ale to daleka przyszłość i można je kupić np. za miesiąc lub dwa.


PODSUMOWANIE.
Jak widać całość nie będzie tania - jednak ja swoje pierwsze akwarium kompletowałem 3 miesiące. Na sprzęt nie ma co oszczędzać bo koszt zwierzaków które będą żyć w zbiorniku jest sporo wyższy. Jednak prawidłowo funkcjonujące akwarium umie na siebie zarobić - wystarczy robić szczepki i sprzedawać, spokojnie na tym można nawet zarobić na nowe zakupy.
Podsumujmy:
- zbiornik - 120pln
- odpieniacz tunze 9004 550pln
- lampa t5 + swietlowki 450pln
- pompa cyrkulacyjna tunze 130pln
- filtr osmotyczny 250pln
- sucha skała 330pln
- sól 90pln
- bakterie + pozywki 20pln
- żywy piasek 120pln
- zestaw testów 120pln
- salimetr 30pln
- termometr 10pln
- tło (folia samoprzylepna) 30pln
------------------------------
suma :  2250pln

Za ta kwotę odpalimy zbiornik 112 litrów, oczywiście potem dochodzą koszty życia ale to już wasz wybór. Podkreślę po raz kolejny ze nie warto oszczędzać na elementach i lepiej kupić używany sprzęt dobrej firmy niż chińskie badziewie.
Życie to juz inna bajka ale to dopiero za 3-4tyg po odpaleniu zbiornika.


niedziela, 19 stycznia 2014

No i zalane !

Skałki pokleiłem w piątek - oczywiście przypomniało mi to jak bardzo nie lubię prac z użyciem ceresitu cx5. Przy okazji naciąłem sie trochę na klej z aquaforestu - kupiłem mały na probe a okazało sie ze to cx5 w innym droższym opakowaniu heh.
Zakupiłem 8kg (okolo 60 szt) slicznych kawałeczków skałki z których ulepiłem w 4 piatkowe godziny "dwie wieże" w ten sposob zeby po wsadzeniu ich do zbiornika mozna bylo gore polaczyc i zrobic taki jakby łuczek.
Oto jedna ze skałek juz wymoczona w rodi.




W sobote wzialem sie za wymiane membrany, prefiltrów i zywicy w ro i zaczalem zbierac wode.


Pozniej w akawrium wyladowało 4kg suchego piasku blau wymieszanego ze 1mm zwirkiem koralowym ktory zostal mi z czasow malawi. Po sklejeniu skały zalałem woda, odpalilem fitracje - i kolejne zaskoczenie - resun pracuje jak mala kosiarka, walczylem ponad godzine zeby go jakos wyciszyc (nie chodzi o zasysane powietrze bo do tego zrobilem tlumik) ale bez wiekszych efektow. Na razie dam mu popracowac a jak przez nastepnych kilka dni nie ucichnie wyladuje w koszu. Zbiornik spokojnie pociagnie na razie na samych podmiankach ale musze wymyslec jakaś alternatywę. Myslalem o slim skim nano 135 ale on sie nie zmiesci do kaskady a w zbiorniku szkoda mi miejsca wiec musze szukac jakiegos wiszacego na szybie.
Tunze 6015 tez dmucha troszke za mocno i chyba zmienie ja na koralie nano 900 albo jakos zdlawie wylot.