Jako ze zbiorniczek sobie dojrzewa i nie ma co relacjonować, odpowiem dzisiaj na pytanie jakie ostatnio dosyć często pada w rozmowach z moimi znajomymi - czyli ile ta słona woda kosztuje?
No cóż to hobby do najtańszych nie należy jednak ilość sklepów jakie powstały w ostatnim czasie i możliwość zakupu szczepek korali od ludzi na forach internetowych sprawiły ze te koszta znacząco się obniżyły względem ostatnich kilku lat. Częstym pytaniem jest nie to jak postawić nowy słony zbiornik ale jak zaadoptować stojące gdzieś w prawie każdym mieszkaniu akwarium słodkie. Oczywiście górnej granicy w doborze sprzętu nie ma ale można to zrobić z głowa za nie duże pieniądze - oczywiście nie planując dużej obsady koralowo-rybnej a tym bardziej wymagających korali sps i lps.
JAKIE AKWARIUM?
Naszym bazowym zbiornikiem niech będzie typowe akwarium 112l o wymiarach 80x35x40h a sprzet w cenach sklepowych. Jest to jeden z najpopularniejszych zbiorników jakie można znaleźć w domach. Oczywiście od razu odradzam akwaria typu fala czy profilowane gdyż zniekształcają one widok a w morskich akwarium jest to największa wada. Akwarium może być oczywiście większe ale tez nada się kostka 20 czy 30 litrów - w takim akwarium jednak ograniczamy się do bardzo wąskiego grona stworzeń jakie możemy trzymać a utrzymanie stabilnych parametrów graniczy z cudem.
Bardzo polecamy zbiorniki wykonane ze szkła Optiwhite które jest super przezroczyste, niestety taki zbiornik jest dużo droższy od wykonanego ze zwykłego szkła (nasz przykładowy zbiornik z takiego szkła by kosztował ok. 350-400pln).
Zbiornik ze zwykłego szkła będzie nas kosztował ok. 120pln lub wykorzystamy już posiadany zbiornik.
PODSTAWOWY SPRZĘT
Podstawa istnienia każdego zbiornika sa 3 składowe - filtracja, oświetlenie oraz cyrkulacja wody.
W tym miejscu należy zapomnieć o wszelkiego rodzaju filtrach kubełkowych czy wewnętrznych - tutaj filtracja zajmuje sie odpieniacz białek. Zasysa on poprzez specjalna pompę wodę i miesza ja z powietrzem wytwarzając piane która dzięki zjawisku napięcia powierzchniowego wywala wszelkie zanieczyszczenia do specjalnego kubka. Odpieniacze as rożnych rodzajów, większość z nich jest zaprojektowana do umieszczenia w sumpie (zbiorniku technicznym pod głównym akwarium będącym z nim w jednym obiegu) ale przy najtańszym rozwiązaniu nie zakładamy posiadania sumpa, musimy wiec skupić sie na odpieniaczach wieszanych na tylnej szybie lub takich które umieścimy w środku zbiornika. Ceny sa podobne a wybór odpieniacza zależy od zasobności naszego portfela - najtańszymi opłacalnymi w zakupie w porównaniu do jakości do naszego bazowego zbiornika sa na przykład modele Tunze 9002 (wewnętrzny ok.450pln), Tunze 9004 (wewnętrzny ok.550pln), Aquamedic Turboflotor 500 (wiszący na tylnej szybie ok. 450pln), Deltec MCE 300 (wiszący na tylnej szybie ok.650pln).


Wiec filtracje już mamy, teraz oświetlenie. Oczywiście jeżeli dysponujemy większym budżetem polecam lampy LED - jednak tutaj ceny zaczynają się od 800-900pln za lampę - zwraca sie to oczywiście w miarę szybko gdyż oprócz niższych rachunków za prąd nie musimy wymieniać co 7-9 miesięcy świetlówek. Ekonomicznym zakupowo rozwiązaniem jest wiec lampa zasilana świetlówkami (o lampach HQI nie pisze ze względu na ogrom ciepła jakie wydzielają). Siła światła powinna sie wąchać miedzy 0.5W do 0.7W na 1 litr pojemności akwarium wiec potrzebujemy lampy o mocy około 70-80W. Taka lampę na allegro można kupić już za 300pln (3x24W) jednak od razu należy wymienić świetlówki gdyż te zakupione nie nadają sie dla korali. Musimy zakupić do tego zestawu co najmniej jedna świetlówkę aktyniczna (dająca niebieskie światło) oraz dwie białe w zakresie 6000k-16000k (proponuje np. jedna 10k i jedna 16k) lub zamiast jednej białej dołożyć tak zwana świetlówkę wybarwiająca (przeważnie daja fioletowa barwę). Dobra tania firma jest np. Sylvania lub Blau, z tańszych lepszych polecam ATI. Koszt 3 świetlówek to ok. 120-150pln wiec koszt lampy zamknie sie nam w 450pln.


Cyrkulacja - czyli pompy które zapewnia nam ruch wody. Tutaj nie ma co oszczędzać gdyż zależy nam na niezawodności - osobiście polecam pompy firmy Tunze, do naszego akwarium wystarczy pompa 6015 która kosztuje około 130pln.
CO JESZCZE?
Do uruchomienia akwarium potrzebne nam jest jeszcze kilka elementów, niezbędnych do prowadzenia zbiornika. Nie opisze tutaj konkretnej metody prowadzenia zbiornika bo jest ich bardzo duzo i to juz kwestia decyzyjna. Wszystkie metody wymagają jednak tych samych elementów.
OSMOZA - filtr osmotyczny jest najlepszym rozwiązaniem (można kupować wodę -ok 1pln/1litr ale w naszym przypadku filtr wyjdzie taniej). Koszt zakupu zestawu z niższej polki - koniecznie z filtrem z żywica demineralizujaca to koszt ok. 250pln. Montuje sie go na stałe np. w ubikacji podpinając pod np. przewód zasilający spłuczkę wc. Filtr zapewnia nam niezbędna czystość wody.
SKAŁA - bardzo wazny element całego systemu, skała koralowa jest porowata jak gabka i zostaje zasiedlona przez bakterie filtracyjne wiec jest podstawowym medium filtracyjnym w akwarium. Powinno jej byc ok. 10-20% pojemnosci akwarium, zalozmy ze 15kg nam wystarczy. Sklepy oferuja zywa skale - jest to fajna sprawa bo skala jest pokryta wszelkiego rodzaju zyciem jak glony, zarodniki korali czy czasem nawet kraby i inne stworzenia - niestety sa tez minusy tego takie jak gwaltowne dojrzewanie akwarium (czesc z tych zywych organizmow jest zdechla i psuje parametry wody, mozna przywlec nie pozadanego lokatora jak krewetka pistoletowa czy jadowite wieloszczety). koszt zywej skaly to ok 39pln/1kg. ja osobiscie bym startowal na suchej skale z pewnego zrodla (koniecznie sklepy z akwarystyka morska - na allegro mozna kupic tylko syf). Koszt 1kg suchej skaly to ok. 25pln ale jest jej wiecej niz zywej (nie placimy za wode w skale). 15kg to w naszym przypadku to 330pln. Sucha skała jest lepsza gdyż można ja dowolnie kleić w rożne kształty a żywa trzeba trzymać w solance i ograniczac jej kontakt z powietrzem.
 |
sucha skała |
| |
żywa skała |
SÓL - akwarium musimy oczywiście posolić. Tutaj wybór jest ogromny - jednak przy naszej obsadzie zakładamy jedna z tańszych - uboższych w składniki mineralne - soli. Na przyklad Reef Crystals, Aquaforest czy Instant Ocean. koszt ok. 6-7kg jakie nam będą potrzebne na start i kolejne pol roku (na podmiany wody bo odparowana wodę uzupełniamy czysta słodka woda RO) to okolo 90pln.
BAKTERIE ORAZ POŻYWKI - podstawa mikrobiologi akwarium sa odpowiednie szczepy bakterii oraz specjalne pożywki którymi należy je karmić. Do naszego akwarium polecam ampułki firmy Prodibio - bardzo tanie (ok. 5pln za 1szt) i łatwe w dawkowaniu. Na początek innych nam nie potrzeba.
PIASEK - tutaj polecam piasek argonitowy, mozna zakupic tak zwany żywy piasek z kulturami bakterii ktore przyspiesza start zbiornika. Koszt worka jaki nam potrzeba czyli ok 10kg to okolo 120pln.
TESTY AKWARYSTYCZNE ORAZ SALIMETR - robienie testów to konieczność w akwarium, tutaj nie oszczędzamy - komplet testów firmy SALIFERT na PO4, NO3, NO2, PH to koszt ok. 120pln. Do tego potrzebujemy urządzenie do pomiaru zasolenia - może to byc zwykły salimetr za 30pln lub refraktometr który kupimy za 160pln ale znacznie ułatwi pomiar i jego dokładność. W późniejszym okresie będziemy potrzebować testów na wapno i magnez ale to daleka przyszłość i można je kupić np. za miesiąc lub dwa.
PODSUMOWANIE.
Jak widać całość nie będzie tania - jednak ja swoje pierwsze akwarium kompletowałem 3 miesiące. Na sprzęt nie ma co oszczędzać bo koszt zwierzaków które będą żyć w zbiorniku jest sporo wyższy. Jednak prawidłowo funkcjonujące akwarium umie na siebie zarobić - wystarczy robić szczepki i sprzedawać, spokojnie na tym można nawet zarobić na nowe zakupy.
Podsumujmy:
- zbiornik - 120pln
- odpieniacz tunze 9004 550pln
- lampa t5 + swietlowki 450pln
- pompa cyrkulacyjna tunze 130pln
- filtr osmotyczny 250pln
- sucha skała 330pln
- sól 90pln
- bakterie + pozywki 20pln
- żywy piasek 120pln
- zestaw testów 120pln
- salimetr 30pln
- termometr 10pln
- tło (folia samoprzylepna) 30pln
------------------------------
suma : 2250pln
Za ta kwotę odpalimy zbiornik 112 litrów, oczywiście potem dochodzą koszty życia ale to już wasz wybór. Podkreślę po raz kolejny ze nie warto oszczędzać na elementach i lepiej kupić używany sprzęt dobrej firmy niż chińskie badziewie.
Życie to juz inna bajka ale to dopiero za 3-4tyg po odpaleniu zbiornika.