środa, 22 stycznia 2014

Kilka słów o rodzajach korali

Korale - wiele osob mysli ze to takie roslinki, no ale jest na odwrot - postaram sie Wam pokazać rożne korale i troche o ich życiu łopatologicznie napisać.
Nazwa koralowce to po grecku Anthozoa (Anthos - kwiat, zoon - zwierze) czyli w wolnym tłumaczeniu kwiatozwierzę :) - i to całkowicie i dosadnie opisuje te stworzonka. Wystepuja jako polipy a w sumie kolonie polipow ktore tworza strukture koralowca budując twardy szkielet (sps,lps) lub miekka tkanke (tzw. korale miekkie).



Wiekszosc z korali funkcjonuje jak rosliny - ale nie do konca, zeby zyc wymagaja swiatla ktore jest przetwarzane przez zyjace z nimi w symbiozie zooksantelle (jednokomorkowe glony fotozyntezujace) jednak lubia tez wylapac sobie polipami jakies jedzonko z wody dlatego wazne jest dokarmianie. Sa tez korale pozbawione tych symbiotow i te wymagaja czestego dokarmiania.


Koralowce dzielimy na:

SPS - small polyp stony corals
ciężkie w utrzymaniu korale wymagające bardzo czystej wody - naleza do nich np. acropory, montipory
acropora tricolor
 LPS - large polyp stony corals
średnio wymagające koralowce, maja długie polipy w wapiennym szkielecie - zestresowane lub w zlych warunkach chowaja polipy i wygladaja jak kawalek skalki ale w odpowiednim srodowisku pompuja woda polipy i slicznie faluja w toni wodnej , miedzy innymi sa to euphyllia, calustrea, favia

euphyllia paradivisa
SOFT CORALS
korale miękkie, najczęściej ich przedstawicielami sa tak zwane korale skórzaste jak sarcophyton lub rosnące w kolonia śliczne zoanthusy, nie posiadają wapiennych szkieletów i sa relatywnie łatwe w utrzymaniu

kolonia zoa

sarcophyton w otoczeniu błazenków

Zupełnie inna kategorią sa ukwiały - w przeciwieństwie do korali maja one zdolność przemieszczania sie i często zdarza sie ze wpadają w akwarium w pompy cyrkulacyjne mielące je jak maszynka do mięsa i zatruwające wodę. Sa tez bardzo żarłoczne i trzeba je często karmić.

Entacmaea quadricolor

heteractis crispa

Wcześniej wpomnialem o koralach niefotosyntezujacych tzw. azoox - sa to często gatunki żyjące w głębinach i nie wymagają dużych ilości światła, jednak ich utrzymanie to zadanie dla bardzo doświadczonych akwarystów - niektóre gatunki należy karmić nawet kilka razy dziennie. Sa jednak bardzo sliczne.

akwarium z koralami azoox - właściciel Testerpl

mix korali azoox

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz